התקן תוך רחמי


התקנים תוך רחמיים הם אמצעי מניעה לטווח ארוך. הם מספקים הגנה במניעת הריון למספר שנים. שיטת מניעה זו מאפשרת לנשים ליהנות מחופש בנטילת גלולות יומיומית

מהו התקן תוך רחמי?


התקן תוך רחמי הוא אמצעי מניעה יעיל ומהימן לטווח ארוך.

הוא מורכב מהתקן פלסטי קטן בצורת T ומספק הגנה מפני הריון במהלך שנות השימוש. התקנת ההתקן ברחם נעשית על ידי רופא/ת נשים שמיומן/ת בטכניקת ההתקנה וההליך הוא קל ונמשך דקות ספורות. שלא כמו בגלולות – אין צורך לזכור לקחת גלולה בכל יום. ההתקן פופולרי יותר ויותר בקרב נשים בשנות ה-30 וה-40 לחייהן בשל הנוחות שהוא מקנה למשתמשות וכן בשל הפיכות השיטה - אישה שמעוניינת בהריון, צריכה לפנות לרופא לשם הוצאת ההתקן וחזרה לפוריותה הראשונית.


סוגי התקנים תוך רחמיים :


קיימים שני סוגים עיקריים של התקנים תוך-רחמיים: התקן נחושת מסוג T והתקן הורמונלי המשחרר את ההורמון levonorgestrel


התקן נחושת :

זהו התקן פלסטי קטן ועליו סליל נחושת , התקן זה מונע הריון על ידי שחרור יוני נחושת ברחם ומניעת התפתחות הריון . יעילות ההתקן במניעת הריון היא גבוהה , הוא יעיל ב 99.5% ניתן להשתמש בהתקן זה גם כאמצעי חירום למניעת הריון, אם מתקינים אותו עד חמישה ימים מקיום יחסי המין הלא מוגנים.


התקן הורמונלי :

זהו התקן פלסטי קטן בצורת T. בזרוע האנכית של T הפלסטי ישנו מאגר קטן של ההורמון לבונורגסטרל, שמשתחרר באופן מבוקר לתוך חלל הרחם, ומספק הגנה מפני הריון במהלך 5 שנות השימוש. ההתקן ההורמונלי הוא שיטה יעילה מאוד במניעת הריון עם מהימנות הדומה לזו של קשירת חצוצרות (99.8%). ההתקן ההורמונלי יעיל יותר מהתקן תוך-רחמי רגיל (התקן נחושת) האישה מוגנת מפני הריון מיד עם ההתקנה והמהימנות הגבוהה נשמרת לאורך 5 שנות השימוש.


פעילות ההתקן ההורמונלי היא מקומית בחלל הרחם:

1. הוא גורם לעיבוי הריר המופרש בצוואר הרחם, דבר המקשה על מעבר תאי הזרע דרך הצוואר, ועל ידי כך נמנעת הפריית הביצית
2.מעכב את תנועת תאי הזרע ותפקודם בתוך הרחם והחצוצרות.
3.מעכב את התפתחות רירית הרחם ולכן דימום הוסת הופך להיות קצר יותר וחלש יותר.


כל השינויים האלה הם הפיכים לחלוטין ועם הוצאת ההתקן ההורמונלי ניתן להרות כבר במחזור הויסתי הראשון.

לידיעתך, במהלך המחזור החודשי רירית הרחם צומחת כהכנה לקליטת ביצית מופרית. אם לא התרחשה הפריה ואין הריון רירית הרחם נושרת ומסולקת דרך צוואר הרחם, זהו הדימום הויסתי. כאשר מתקינים התקן הורמונלי, ההורמון המופרש מונע מרירית הרחם לצמוח ולכן רירית הרחם שנושרת בתום המחזור היא דקה מאוד והדימום הויסתי הופך קל וקצר ומלווה בפחות כאב. השפעה זו על המחזור החודשי איננה מזיקה ותימשך עד הסרת ההתקן ההורמונלי. עם הסרת ההתקן הדימום הויסתי יחזור בדרך כלל למצבו הרגיל כבר בחודש הראשון. כאשר מתקינים התקן נחושת, אין השפעה על צמיחת רירית הרחם.


הדימום הויסתי עם התקן הורמונלי קצר וקל

שלא כמו בהתקן הנחושת, ההתקן ההורמונלי גורם לכך שהדימום הויסתי יהיה קל וקצר ופחות מכאיב. אולם, את צריכה להיות מודעת לכך ששינוי זה לא קורה מיידית עם ההתקנה. בחודשי השימוש הראשונים שלאחר ההתקנה, בהם הגוף מסתגל לשינוי, יתכנו הכתמה או דימום במהלך החודש, בנוסף לדימום הויסתי. דימומים והכתמות בחודשי השימוש הראשונים אינם ייחודיים להתקן הורמונלי ומופיעים גם באמצעים הורמונליים אחרים. עם התקן הורמונלי ההכתמות הולכות ונעלמות בהדרגה והדימום הויסתי הופך קל, קצר ופחות כואב ומאפשר לאישה הרגשה חופשית ואיכות חיים טובה יותר. לאחר שנת שימוש בהתקן הורמונלי הדימום הויסתי מתקצר בממוצע ליומיים בחודש. כ- 20% מהנשים מדווחות על הפסקת הדימום בכלל.


האם ההתקן התוך רחמי מתאים לי?


ההתקן מתאים לשימוש במספר קבוצות נשים:

1.נשים שלא מתכננות הריון בטווח הקרוב וזקוקות לאמצעי מניעה אמין 2. נשים בשנות ה-30 וה-40 לחייהן שהשלימו את משפחתן ומעוניינות באמצעי מניעה אמין לטווח ארוך שהוא נוח לשימוש – "להתקין ולשכוח" לחמש שנים. ההתקן ההורמונלי מתאים בנוסף גם ל: 3.נשים הסובלות מדימום ויסתי כבד וממושך ומעוניינות בהקלה בכמות ובמשך הדימום 4.נשים בשנות ה-40 וה-50 לחייהן המטופלות בטיפול אסטרוגני חליפי כנגד תופעות גיל המעבר וזקוקות לפרוגסטרון כהגנה על רירית הרחם.


היכן ניתן לרכוש את ההתקן?


הצעד הראשון שעליך לעשות, במידה שאת מעוניינת בהתקן, הוא לקבוע פגישה עם רופא/ת הנשים על מנת להיוועץ בו/ה לגבי התאמת ההתקן לך כאמצעי מניעה. במידה שהוחלט שההתקן אכן מתאים לך, תקבלי מהרופא/ה מרשם רפואי. ניתן לרכוש את ההתקן בכל בתי המרקחת.


סרטונים

שאלות ותשובות נבחרות


מה לגבי עישון והתקן?

עישון תוך כדי שימוש בהתקן אינו מהווה גורם סיכון. כמובן שעישון בפני עצמו כרוך בסיכונים בריאותיים מסוימים. מומלץ לא לעשן .


שמעתי שהתקן הורמונלי יכול לגרום להפסקת הדימום הויסתי לחלוטין. האם זה בריא שאין דימום ויסתי?

הדימום הויסתי הוא בסך הכל רירית הרחם שנושרת בכל חודש, במידה שאינך בהריון ואין ביצית מופרית שמשתרשת ברחם.


איזו השפעה יש להתקן הורמונלי על הדימום הויסתי?

לאחר מספר חודשים הדימום הויסתי יהפוך קל יותר וקצר יותר. אם בעבר סבלת מכאב בזמן הדימום, כאב זה ילך ויפחת.שאלות ותשובות נוספות בנושא

מן התקשורת

עוד
במקום גלולות: אמצעי מניעה קבועים למניעת הריון
אמצעי המניעה המועדפים על רופאים
התקן תוך רחמי: מיתוסים ואמיתות
התקן תוך רחמי: שקט ל-5 שנים
באיזה אמצעי מניעה משתמשים רופאים?
אל תתני לדימום הכבד להכביד עלייך - ד"ר בר

סוד הווסת הקלה - ד"ר בר
אל מסאר
מארג'
פאנט, ד"ר אריה ישעיה
15 מיתוסים על ההתקן התוך רחמי

אולי יעניין אותך לדעת ש...

אם את מתכננת להכנס להריון בשנתיים בקרובות,
אמצעי מניעה בנטילה יום יומית יספק לך מענה בטוח. רוצה לדעת איך? לחצי כאן