התקן תוך רחמי הורמונלי


ההתקן ההורמונלי, הוא התקן תוך רחמי ייחודי ומוערך הן בקרב רופאים והן בקרב נשים רבות בעולם. ולא בכדי, להתקן ההורמונלי מנגנון פעולה חדשני הפועל בשלוש חזיתות במקביל למניעת הריון ביעילות גבוהה.

מהו ההתקן ההורמונלי?


ההתקן ההורמונלי הוא אמצעי מניעה תוך רחמי יעיל ומהימן לטווח ארוך.

הוא מורכב מהתקן פלסטי קטן בצורת T ובו הורמון דמוי פרוגסטרון. ההורמון משתחרר באופן מבוקר אל תוך חלל הרחם במהלך 5 שנות השימוש. התקנת ההתקן ההורמונלי ברחם נעשית על ידי רופא/ת נשים שמיומן/ת בטכניקת ההתקנה וההליך הוא קל ונמשך דקות ספורות. יוצא איפוא שההתקן ההורמונלי מהווה שיטה ייחודית למניעת הריון שמשלבת את יתרונות הגלולה למניעת הריון עם יתרונות ההתקן התוך-רחמי. אולם שלא כמו בגלולות – אין צורך לזכור לקחת גלולה בכל יום ושלא כמו בהתקני נחושת – הדימום הויסתי עם ההתקן ההורמונלי הופך קצר וקל יותר. ההתקן ההורמונלי נעשה פופולרי יותר ויותר בקרב נשים בשנות ה-30 וה-40 לחייהן בשל הנוחות שהוא מקנה למשתמשות וכן בשל הפיכות השיטה - אישה שמעוניינת בהריון, צריכה לפנות לרופא לשם הוצאת ההתקן וחזרה לפוריותה הראשונית. נשים רבות מוצאות שהדימום הויסתי הקל, או לעיתים העדר הדימום, הם היתרון העיקרי של ההתקן ההורמונלי.


יעילות ההתקן ההורמונלי במניעת הריון:


ההתקן ההורמונלי הוא שיטה יעילה מאוד במניעת הריון עם מהימנות הדומה לזו של קשירת חצוצרות. ההתקן ההורמונלי יעיל יותר מהתקן תוך-רחמי רגיל (התקן נחושת). האישה מוגנת מפני הריון מיד עם ההתקנה והמהימנות הגבוהה נשמרת לאורך 5 שנות השימוש.


כיצד פועל ההתקן התוך רחמי ההורמונלי?


ההתקן ההורמונלי הוא שיטה הורמונלית למניעת הריון. ההתקן מוחדר לרחם דרך צוואר הרחם על ידי רופא מיומן.

ההתקן ההורמונלי הוא שיטה יעילה מאוד במניעת הריון עם מהימנות הדומה לזו של קשירת חצוצרות. ההתקן ההורמונלי יעיל יותר מהתקן תוך-רחמי רגיל (התקן נחושת)בזרוע האנכית של T הפלסטי ישנו מאגר קטן של הורמון שמשתחרר באופן מבוקר לתוך חלל הרחם. בצידו התחתון של ה T ישנם שני חוטי ניילון שמשמשים להוצאת ההתקן ההורמונלי. בכל עת ניתן לבדוק את מיקום ההתקן על ידי מישוש החוטים. ההתקן ההורמונלי מונע הריון ביעילות ובבטיחות לאורך 5 שנות השימוש ויעילותו במניעת הריון דומה לזו של קשירת חצוצרות.פעילות ההתקן ההורמונלי היא מקומית בחלל הרחם:

1. ההתקן ההורמונלי גורם לעיבוי הריר המופרש בצוואר הרחם, דבר המקשה על מעבר תאי הזרע דרך הצוואר, ועל ידי כך נמנעת הפריית הביצית.
2. ההתקן ההורמונלי מעכב את תנועת תאי הזרע ותפקודם בתוך הרחם והחצוצרות.
3. התקן ההורמונלי מעכב את התפתחות רירית הרחם ולכן דימום הוסת הופך להיות קצר יותר וחלש יותר.


כל השינויים האלה הם הפיכים לחלוטין ועם הוצאת ההתקן ההורמונלי ניתן להרות כבר במחזור הויסתי הראשון.

לידיעתך, במהלך המחזור החודשי רירית הרחם צומחת כהכנה לקליטת ביצית מופרית. אם לא התרחשה הפריה ואין הריון רירית הרחם נושרת ומסולקת דרך צוואר הרחם, זהו הדימום הויסתי. כאשר מתקינים התקן הורמונלי, ההורמון המופרש מונע מרירית הרחם לצמוח ולכן רירית הרחם שנושרת בתום המחזור היא דקה מאוד והדימום הויסתי הופך קל וקצר ומלווה בפחות כאב. השפעה זו על המחזור החודשי איננה מזיקה ותימשך עד הסרת ההתקן ההורמונלי. עם הסרת ההתקן הדימום הויסתי יחזור בדרך כלל למצבו הרגיל כבר בחודש הראשון.


ההורמון מופרש במקום הנדרש

ההתקן ההורמונלי ייחודי בקרב אמצעי המניעה ההורמונליים מכיוון שההורמון מופרש על ידי ההתקן בדיוק במקום בו הוא נחוץ – בחלל הרחם.
ישנם מס' יתרונות בפעילות המקומית: 1. שיעור נמוך יותר של תופעות לוואי ולכן ההתקן ההורמונלי נוח לשימוש על ידי מרבית הנשים. 2. השפעה פיסיולוגית פחותה משמעותית. בשל האפקט המקומי והמינון ההורמונלי הנמוך פעילות השחלות בדרך כלל אינה מושפעת. בניגוד למה שקורה עם גלולות משולבות, רוב הנשים ממשיכות לבייץ בעת השימוש בהתקן הורמונלי. אף על פי שהדימום הויסתי מועט ולעיתים נפסק לחלוטין אין בכך להעיד על כך שהאישה מפסיקה לבייץ. ברגע שהאישה מחליטה להרות שוב, עליה להוציא את ההתקן ההורמונלי, הדימום הויסתי יחזור למצבו הרגיל והאישה יכולה להרות.


הדימום הויסתי עם התקן הורמונלי קצר וקל

בניגוד להתקן הנחושת ההתקן ההורמונלי גורם לכך שהדימום הויסתי יהיה קל וקצר ופחות מכאיב. אולם, את צריכה להיות מודעת לכך ששינוי זה לא קורה מיידית עם ההתקנה. בחודשי השימוש הראשונים שלאחר ההתקנה, בהם הגוף מסתגל לשינוי, יתכנו הכתמה או דימום במהלך החודש, בנוסף לדימום הויסתי. דימומים והכתמות בחודשי השימוש הראשונים אינם ייחודיים להתקן הורמונלי ומופיעים גם באמצעים הורמונליים אחרים. עם התקן הורמונלי ההכתמות הולכות ונעלמות בהדרגה והדימום הויסתי הופך קל, קצר ופחות כואב ומאפשר לאישה הרגשה חופשית ואיכות חיים טובה יותר. לאחר שנת שימוש בהתקן הורמונלי הדימום הויסתי מתקצר בממוצע ליומיים בחודש. כ- 20% מהנשים מדווחות על הפסקת הדימום בכלל.

האם ההתקן התוך רחמי ההורמונלי מתאים לי?


ההתקן ההורמונלי מתאים לשימוש במספר קבוצות נשים:

.נשים שלא מתכננות הריון בטווח הקרוב וזקוקות לאמצעי מניעה אמין. 2.נשים בשנות ה-30 וה-40 לחייהן שהשלימו את משפחתן ומעוניינות באמצעי מניעה אמין לטווח ארוך שהוא נוח לשימוש – "להתקין ולשכוח" לחמש שנים. 3.נשים הסובלות מדימום ויסתי כבד וממושך ומעוניינות בהקלה בכמות ובמשך הדימום. 4.נשים בשנות ה-40 וה-50 לחייהן המטופלות בטיפול אסטרוגני חליפי כנגד תופעות גיל המעבר וזקוקות לפרוגסטרון כהגנה על רירית הרחם. ההתקן ההורמונלי מציע לנשים בשנות ה-30 וה-40 לחייהן, שאינן מעוניינות בהריון בטווח הקרוב או בכלל, מגוון יתרונות שלא ניתן למצאן באמצעי מניעה אחר. הוא מציע חופש מהשגרה היומיומית של נטילת הגלולה, חופש מהחשש להריון בלתי רצוי ומאפשר לך לשנות את דעתך בכל עת שתחפצי בהריון נוסף.


היכן ניתן לרכוש את ההתקן ההורמונלי?


הצעד הראשון שעליך לעשות, במידה שאת מעוניינת בהתקן ההורמונלי, הוא לקבוע פגישה עם רופא/ת הנשים על מנת להיוועץ בו/ה לגבי התאמת ההתקן לך, כאמצעי מניעה. במידה שהוחלט שההתקן אכן מתאים לך, תקבלי מהרופא/ה מרשם רפואי. ניתן לרכוש את ההתקן בכל בתי המרקחת. יתכן והרופא/ה ייעץ לך לרכוש את ההתקן בבית המרקחת של הקופה אליה את משתייכת (בדרך כלל עלות ההתקן ההורמונלי בבתי המרקחת של קופות החולים נמוכה יותר).


התקנת ההתקן ההורמונלי צריכה להיעשות ע"י רופא/ת נשים שמכיר/ה את שיטת ההתקנה הייחודית.

סרטונים

שאלות ותשובות נבחרות


מה לגבי עישון והתקן הורמונלי?

עישון תוך כדי שימוש בהתקן ההורמונלי אינו מהווה גורם סיכון. כמובן שעישון בפני עצמו כרוך בסיכונים בריאותיים מסוימים. מומלץ לא לעשן בתקופת השימוש בתכשיר.


שמעתי שהתקן הורמונלי יכול לגרום להפסקת הדימום הויסתי לחלוטין. האם זה בריא שאין דימום ויסתי?

הדימום הויסתי הוא בסך הכל רירית הרחם שנושרת בכל חודש, במידה שאינך בהריון ואין ביצית מופרית שמשתרשת ברחם.


איזו השפעה יש להתקן הורמונלי על הדימום הויסתי?

לאחר מספר חודשים הדימום הויסתי יהפוך קל יותר וקצר יותר. אם בעבר סבלת מכאב בזמן הדימום, כאב זה ילך ויפחת.שאלות ותשובות נוספות בנושא

מן התקשורת

עוד
במקום גלולות: אמצעי מניעה קבועים למניעת הריון
אמצעי המניעה המועדפים על רופאים
התקן תוך רחמי: מיתוסים ואמיתות
התקן תוך רחמי: שקט ל-5 שנים
באיזה אמצעי מניעה משתמשים רופאים?
אל תתני לדימום הכבד להכביד עלייך - ד"ר בר

סוד הווסת הקלה - ד"ר בר
אל מסאר
מארג'
פאנט, ד"ר אריה ישעיה
15 מיתוסים על ההתקן התוך רחמי

אולי יעניין אותך לדעת ש...

אם את מתכננת להכנס להריון בשנתיים בקרובות,
אמצעי מניעה בנטילה יום יומית יספק לך מענה בטוח. רוצה לדעת איך? לחצי כאן